środa, 10 lutego 2016

Siła networkingu

Refleksja nad moimi ostatnimi miesiącami skłoniła mnie do napisania tego tekstu. Dziś kilka słów o jednej z najważniejszych rzeczy, niezbędnej w rozwijaniu biznesu i odnoszeniu sukcesu. Mianowicie o sztuce networkingu.

Uczestnicząc w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni, bardzo aktywnie w networkingu, zdałam sobie sprawę i jednocześnie zachwyciłam się mocą jaką networking daje. Jednocześnie zaskoczyłam się pozytywnymi zmianami jakie zaczęły dziać się w moim zawodowym życiu. Dlatego dziś o kilku, według mnie, najbardziej istotnych rzeczach w tej kwestii.


Z pewnością większość z Was wie, czytała albo przynajmniej o tym słyszała, czym jest i na czym polega sztuka networkingu. Z jednej strony networking polega na poznawaniu nowych ciekawych i kreatywnych ludzi, z którymi w przyszłości być może nawiążemy współpracę. Z drugiej strony chodzi o to, aby nowo zawartą znajomość utrzymać czyli stworzyć fundament, trwałą relację, z której obie strony będą mogły czerpać korzyści.

Networking możemy uprawiać wszędzie, a wszelkiego rodzaju szkolenia, konferencje, prezentacje, spotkania czy targi, oprócz oczywistej korzyści jaką jest zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów, są znakomitymi okazjami właśnie do nawiązania nowych kontaktów. Niby to proste, ale często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jest to ważne.

Tworząc swoją sieć kontaktów warto pamiętać o kilku zasadach. Wybrałam dla Was 7 złotych zasad networkingu


1. Nie skupiaj się tylko na sobie
Żadna znajomość czy relacja nie ma szans powodzenia jeśli jedna ze stron myśli tylko o sobie. To samo dotyczy networkingu. Aby odnieść sukces obie strony muszą być zadowolone. Warto kierować się tu dewizą „Jeśli coś chcę, to najpierw muszę coś dać”.

2. Pytaj i słuchaj
Poprzez zadawanie właściwych (przede wszystkim otwartych) pytań można sprawić, że nawet osoba małomówna się rozgada. Natomiast aktywne słuchanie daje nam informację o tym „co ja mogę wnieść do tej relacji”. Jednocześnie zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi sprawia, że druga strona czuje się wysłuchana, a to pierwszy krok do tego, aby nas polubić.

3. Wybieraj konkretnych ludzi
Kierowanie się powiedzeniem „jakość, a nie ilość” jest najbardziej odpowiednim określeniem w networkingu. Jeśli zamierzasz kogoś poznać, to staraj się by była to osoba, która w jakiś sposób będzie mogła Ci pomóc. Mimo, że poznawanie ludzi jest niezwykle fascynujące, to czas też jest ważnym zasobem, dlatego w pierwszej kolejności skupiaj się na tych, którzy najbardziej mogą wesprzeć Twoje działania.

4. Nie przesadzaj z komplementowaniem
Jeśli poznałaś osobę, o której słyszałaś, że jest w czymś dobra, nie zasypuj jej na dzień dobry „miłymi” słówkami. Nadmiar pochwał oprócz tego, że może brzmieć sztucznie, szczególnie od kogoś nowo poznanego, może również zniechęcić do bliższego poznania.

5. Bądź „biznesową swatką”
Poznawaj ze sobą ludzi. Jeśli znasz kogoś, kto może rozwiązać problem Twojego innego znajomego, to czemu ich nie zapoznać. Dziś polecasz Ty, następnym razem to Ty będziesz polecana.

6. Znajdź mentora
Zrób swoją własną listę osób (ok.4), które podziwiasz i chcesz brać z nich przykład. Pamiętając o teorii sześciu kroków, według której każdego z nas dzieli tylko sześć kontaktów od dowolnie wybranej osoby na świecie, nawiąż kontakt ze swoimi mentorami. Następnie podążaj ich ścieżkami, a jeśli będzie to możliwe popracuj z nimi. Tacy ludzie mogą Cię wiele nauczyć, jednocześnie jeśli zdobędziesz ich zaufanie mogą podzielić się z Tobą swoją siecią kontaktów, a to może tylko pomóc w Twoim sukcesie.

7. Zawsze znajdź czas na networking
Tworzenie sieci networkingowej to biznes. Jeśli zrobisz to dobrze, to Twoje działania będą bardziej efektywne, niż wówczas kiedy tylko rozpiszesz sobie dokładny plan. Zarezerwuj sobie zatem czas na nawiązywanie nowych kontaktów i "przypomnienie się" osobom dotychczas poznanym.

Podsumowując, esencją networkingu jest tworzenie sieci ludzi, którzy oprócz tego, że mogą wzajemnie sobie pomagać, mogą również kreować coś na czym zyskują wszyscy, nie tylko jednostki. Networking to inwestycja z dużą stopą zwrotu. Dlatego zadbaj o to by stać się częścią czyjejś sieci kontaktów, możesz przecież tylko na tym zyskać.

Zatem do dzieła !!! 

Z pozdrowieniami,
Zespół Biznes Kobiet z Klasą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.